شماره حسابهای نذورات

1- شماره حساب جاری سیبا : 0105376094002 بانک ملی شعبه ولیعصر جهت واریز کمکهای نقدی 2- کارت به کارت بانک ملی : 6037991199538590 * 3- شماره حساب : 0106199567004 جهت خرید گوسفند
4- شماره حساب جام : 1708777758 بانک ملت شعبه مرکزی 5- شماره حساب جام : 2091284449 بانک ملت شعبه شریعتی 5- کارت به کارت بانک ملت : 6104337770046454

تسریع رشد مغز با آموزش موسیقی در کودکان

به عنوان یک محقق نوروساینس و یک پیانیست، متوجه شده‌ام که مهارت پیدا کردن در این مورد فقط به وسیله تمرین به دست نمی‌آید بلکه نیاز به هماهنگی پیچیده‌ای بین قسمتهای مختلف مغز نیز دارد.

قسمت‌های مختلف مغزی – که مسئول شنیدن، دیدن و توانایی‌های حرکتی هستند – در یک سمفونی شگفت‌انگیز مشارکت می‌کنند تا یک موسیقی را تولید کنند. همچنین هماهنگی دستها و برقراری ارتباط هیجانی با نوازنده‌های دیگر و شنونده‌ها نیز برای تولید یک اثر جادویی حیاتی است. ترکیب چنین فرآیندهایی احتمال ساختار مغز و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در آزمایشگاه، ما می‌خواستیم بفهمیم که آیا آموزش موسیقی در دوران کودکی عملکرد مغز را در پردازش صدا بهبود می‌دهد یا نه. این عملکردها برای تحول و رشد زبان و مهارتهای خواندان بسیار مهم هستند.

آموزش موسیقی و مغز

در طول دو دهه‌ی اخیر، پژوهشگران تفاوتهایی را به مغز و رفتار نوازندگان و افراد عادی گزارش کرده‌اند.

مشخص شده است که آموزش موسیقی با مهارتهای زبانی و ریاضی بهتر، هوش بالاتر و موفقیت تحصیلی بیشتر رابطه دارد. همچنین مشخص شده است که تفاوت نوازندگان موسیقی با دیگران در قسمتهایی از معز است که به شنیدن و حرکت اختصاص دارند.

با وجود این، تعبیر و تفسیر این یافته‌ها نامشخص مانده است. به عنوان مثال، تفاوت گزارش شده بین نوازندگان بزرگسال با دیگران ممکن است ناشی از آموزش فشرده بلندمدت باشد یا ممکن است ناشی از عوامل بیولوژیکی متفاوت مانند ژنهای متفاوت باشد. یا همانند بسیاری از جنبه‌های مشاجره‌ی تربیت در برابر طبیعت، تفاوتهای مشاهده شده ممکن است ناشی از هر دو عامل محیطی و بیولوژیکی باشد.  

یک راه بهتر برای درک بهتر اثرات آموزش موسیقی بر رشد کودک مطالعه‌ی کودکان قبل از آغاز هر گونه آموزش موسیقی و پیگیری منظم آنها بعد از شروع آن است. از این طریقی می‌توان متوجه شد که چگونه رفتار و مغز آنها در ارتباط با آموزش تغییر می‌کند. همچنین بهتر است که از یک گروه مقایسه نیز استفاده کرد. یعنی از گروهی که آموزش موسیقی دریافت نمی‌کنند. اما بهتر است که این گروه تحت یک موقعیت اجتماعی دیگر مانند آموزش ورزش باشند. در این صورت ارزیابی‌های پیگیری نشان خواهد داد که هر گروه در طول زمان چه تغییری کرده است.

تأثیر آموزش موسیقی بر رشد کودکان

در سال ۲۰۱۲ مطالعه‌ی ما در انیستیتوی مغز و خلاقیت دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آغاز شد. ما در این مطالعه اثرات آموزش موسیقی را در ۸۰ کودک بین ۶ تا ۷ ساله بررسی کردیم. ما آنها را مورد پیگیری قرار دادیم تا ببینیم اثرات آموزش موسیقی بر رشد مغز، رشد شناختی، اجتماعی و هیجانی آنها چیست.

سه گروه در مطالعه ما وجود داشت: یک گروه آموزش موسیقی را شروع کرده بودند. گروه دوم تحت آموزش ورزش قرار داشتند و گروه سوم از دانش آموزان مدرسه بودند. ویژگی‌های این سه گروه با یکدیگر همتاسازی شده بود.

هر ساله ما شرکت‌کنندگان را به همراه خانواده‌هایشان در انیستیوی مغز و خلاقیت ملاقات می‌کردیم تا آزمونهای مورد نیاز را اجرا کنیم. این آزمونها شامل توانایی‌های زبانی، حافظه، ظرفیت پردازش موسیقی و گفتار و رشد مغزی هر کودک بود. همچین یک مصاحبه کامل با خانواده‌هایشان انجام می‌دادیم.

قبل از آغاز مطالعه، یعنی زمانی که کودکان هنوز آموزش موسیقی یا ورزش را شروع نکرده بودند ما تفاوتی بین دو گروه مشاهده نکردیم. به ویژه هیچ تفاوتی در هوش، توانایی حرکتی، موسیقی و اجتماعی بودن بین آنها مشاهده نشد.

چگونه مغز صدا را پردازش می‌کند.

مسیرهای شنیداری، گوشهای ما را به منظور پردازش صدا به معز متصل می‌کنند. وقتی چیزی می‌شنویم درواقع گوش‌های ما ارتعاش مولکولهای هوا را دریافت می‌کنند. سپس گوشهای ما این ارتعاشات را به سیگنالهای مغزی از طریق مکانیسمهایی که در گوش داخلی وجود دارند تبدیل می‌کند. سپس این سیگنالها به قسمتهای شنیداری مغز که کورتکس شنیداری نامیده می‌شود فرستاده خواهد شد.

ما با استفاده از تکلیف‌ها و تست‌های مختلف نحوه دریافت و پردازش صداها را در کودکان قبل و بعد از آموزش موسیقی توسط الکتروآنسفالوگرافی (EEG) اندازه گرفتیم. این پیگیری منظم به ما اجازه می‌دهد تا پختگی مسیر شنیداری را بررسی کنیم.

به عنوان مثال در یکی از آزمونها ما یک جفت ملودی ناآشنا به کودکان ارائه می‌کردیم و سیگنالهای مغزی را از طریق EEG ثبت می‌کردیم. این ملودی‌ها یا شبیه هم بودند یا اینکه مقداری با هم اختلاف داشتند. ما از کودکان می‌خواسیتم که بگویند آیا این دو ملودی که می‌شنوند شبیه هم هستند یا متفاوت؟

ما موفقیت بچه‌ها را در شناسایی تفاوت این ملودی‌ها و نحوه پاسخگویی مغز آنها را زیر نظر گرفتیم. این کار به ما اجازه داد تا هماهنگی مغز کوکان با ملودی و ریتم را اندازه بگیریم. به طور کلی، زمانی که معز یک تغییر کوچولو در الگوی صدا ایجاد می‌شد واکنش خاصی تولید می‌کرد.

آموزش موسیقی چگونه به تسریع  رشد مغز کمک می‌کند

بعد از دو سال، کودکانی که آموزش موسیقی دریافت کرده بودند در تشخیص تغییراتی که در ملودی‌های ایجاد می‌شود دقت بیشتری کسب کرده بودند. اما هر سه گروه در تشخیص ملودی‌های مشابه خوب عمل کردند. همچنین در کودکان گروه آموزش موسیقی مسیرهای مغزی مسئول رمزگردانی و پردازش صدا سریعتر رشد می‌کنند.

یافته‌های مطرح می‌کند که آموزش موسیقی در دوران کودکی، حتی برای یک دوره اندک دوساله، می‌توانند رشد مغز و پردازش صدا را تسریع کند. ما معتقدیم که این رشد سریع می‌تواند به کسب زبان و مهارتهای خواندن کمک کند. زیرا رشد زبان و مهارتهای خواندان در نواحی مشترکی از مغز صورت می‌گیرد.

نویسنده: عسل حبیبی، دستیار پژوهشی، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی

مترجم: حمید بهرامی زاده، دانشجوی دکتری روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری