اطلاعات مرکز

تاريخچه

این موسسه خیریه در سال 1373 به دست انسانی خیر و بااخلاص به نام حاج محمد جواد گرامی  و جمعي از خيرين و نيکوکاران شهرستان اراک در زمين اهدايي آقاي رمضان حسين آبادي به مساحت تقريبي 10 هزارمتر مربع واقع در کيلومتر 4 جاده اراک- قم پشت کانون اصلاح وتربيت توسط مسئولين امر بنیاد گذاشته شد. در سال 1379 ساختمان با تجهيزات و وسايل رفاهي آماده بهره برداري گرديد و باتلاش و کوشش هيات امناي وقت و ياري و مساعدت خيرين محترم از قبيل آقايان قزلباش,, حاج عزت اله مينايي, خانواده حاج حبيب اله مينايي ,مهندس غلامعلي ملول و ... تعداد سي نفر معلول پذيرش و مورد درمان و توانبخشي قرار گرفتند.

موسسه به طور رسمي در تاريخ 8/3/1381 شمسي تحت شماره 96 به ثبت رسيد.

در سال 1383 جمع مددجويان به 150 نفر افزايش يافت و با همکاري و مساعدت خيرين محترم که انشاءاله در آينده بطور اجمال از آنها سخن خواهيم گفت سالنهاي جديد اضافه و با تکميل شدن ساختمان اهدايي مرحوم رشيدي عراقي پذيرش در بخش هاي رواني زنان و مردان و سالمندان زن نيز در سالهاي 1386 و 1388 آغاز شد.

و امروز بحمداله اين مجموعه با نام مرکز خيريه جامع توانبخشي شبانه روزي اراک با داشتن 130معلول ذهني،جسمی مرد بالاي 14 سال،50معلول ذهنی و جسمی پسر و دختر زیر 13سال ,200بيمار رواني مزمن(100زن,100مرد) و 50 نفر سالمندزن و مجموعه اي متشکل از آسايشگاهها,اورژانس,اطاقهاي ايزوله,دندانپزشکي,کارگاههاي کار درماني و حرفه آموزي,ساختمان اداري,آشپزخانه,رختشويي.....وبا برخورداري از خدمات مستقيم و مشاوره اي روانپزشک متخصص  داخلي و عفوني دندانپزشک,پزشک عمومي,کارشناس پرستاري,کارشناس روانشناس  باليني,,کار درمانگر ,مددکار اجتماعي و ....... با هزينه متوسط ماهيانه بالغ بر يکصد ميليون تومان کمکهاي اهدايي مردم عزيز و بخشي نيز يارانه سازمان بهزيستي بعنوان يکي از بزرگترين مراکز توانبخشي کشور در حال خدمات رساني مناسب به عزيزان معلول ,بيماران رواني مزمن و سالمندان زن مي باشد و اميد است که انشاءاله با همت و بزرگواري شما مردم سرافراز و نيکوکار اين مرکز به لحاظ کمي و کيفي گسترش يافته و جوابگوي نياز واقعي مددجويان و در نوبت ماندگان باشد.

 

وضعیت کنونی( 1398)

مساحت: 20هزار مترمربع  سطح زیربنا: بیش از 5500  مترمربع

ظرفیت: 500 نفر مددجو

تعداد کارکنان موظف: 75نفر

تعداد داوطلبین:

بانوان نیکوکار : بیش از200 نفر بانوی نیکوکار به طور مستمر و مستقیم و 2000 نفر به طور پراکنده و غیرمستقیم در داخل و خارج کشور

آقایات نیکوکار : بیش از 100 نفر